Ministrja e Mbrojtjes Kodheli vizitë zyrtare në SHBA

 

Në datat 27-31 tetor 2014 ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli zhvilloi një vizitë zyrtare në SHBA me ftesë të sekretarit amerikan të Mbrojtjes z. Chuck Hagel. Gjatë kësaj vizite intensive ministrja Kodheli zhvilloi takime në Gardën Kombëtare të Nju Xhersit, Këshillin Atlantik, Departamentin e Shtetit dhe atë të Mbrojtjes. Në mbyllje të vizitës së saj në SHBA, ministrja Kodheli dha dhe një intervistë për “Zërin e Amerikës”.

29 tetor 2014
Në ditën e parë të kësaj vizite ministrja Kodheli zhvilloi një takim me shefin e Shtabit të Gardës Kombëtare të Nju Xhersit, gjeneral brigade James Grant dhe dha një leksion në Këshillin e Atlantikut, ku foli mbi ndikimin në rajonin e Ballkanit Perëndimor të kërcënimeve në pjesën lindore dhe juglindore të kufijve të Aleancës.

Për më tepër ndiqni linkun: Ministrja e Mbrojtjes Kodheli vizitë zyrtare në SHBA

***

30 tetor 2014

Në ditën e dytë të vizitës në SHBA ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli zhvilloi një takim me ndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit për Rusinë, Ukrainën dhe Euroazinë, znj. Victoria Nuland. Znj. Nuland e falënderoi ministren Kodheli për kontributin e dhënë në ndihmë të peshmergave në Irak.
Për më tepër ndiqni linkun: Ministrja Kodheli takon ndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit, Victoria Nuland

***

Në vijim të vizitës së saj ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli zhvilloi një takim zyrtar me sekretarin amerikan të Mbrojtjes z. Chuck Hagel. Ministrja Kodheli e njohu sekretarin Hagel me reformat e ndërmarra deri tani dhe me angazhimet e përbashkëta në kuadër të Aleancës. Gjatë takimit u bisedua për edukimin dhe trajnimin e ushtarakëve shqiptarë në sistemin arsimor ushtarak amerikan.
Për më tepër ndiqni linkun: Ministrja Kodheli u prit në një takim nga sekretari amerikan i Mbrojtjes z. Chuck Hagel

***

31 tetor 2014

Në mbyllje të vizitës që zhvilloi në SHBA, ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli dha edhe një intervistë për radiotelevizionin zyrtar të qeverisë amerikane, “Zërin e Amerikës”.
Për më tepër ndiqni linkun: Intervista e ministres së Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli dhënë për “Zërin e AmerikësBBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2017 Janar 2017 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 11 (2017) Nëntor 2017Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 17 nëntor 2017Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Nëntor 2017
Ma En Pr Sh Di
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3