Ministrja Kodheli falënderon FA për shuarjen e zjarrit në Kuç të Vorës

Fotogaleria

Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli, e shoqëruar dhe nga deputeti i zjgedhur i zonës z. Sadi Vorpsi, inspektoi punën e FA për shuarjen e zjarreve në Kuç të Vorës.

Në pronocimin e saj për mediat, znj. Kodheli theksoi se zjarret janë të qëllimshme dhe prishin imazhin e Shqipërisë, ashtu siç prishin pronat e qytetarëve, siç është prishur gjithçka që është ndërtuar me shumë mundim dhe djersë.

Duke folur për situatën në vendin e ngjarjes, ministrja Kodheli theksoi rrezikshmërinë që paraqet zjarri në atë zonë dhe i bëri thirrje banorëve të mbështesin dhe bashkëpunojnë me autoritetet. "Pranë zjarrit janë të vendosura një fabrikë fishekzjarrësh dhe një repart ushtarak që ka armatim, municion, pra të dyja me rrezik. Tashmë këto dy objekte nuk rrezikojnë në sajë të ndërhyrjes së FA dhe të EC. Ndaj do t’ju lutesha dhe njëherë banorëve, qytetarëve të mund të tregojnë dashamirësisht dhe me vullnet të mirë dhe të plotë të japin mbështetjen ndaj këtyre strukturave, të jenë prezent si dhe më parë për shuarjen e zjarrit, sepse flitet për zonën e tyre. Këto zjarre janë të qëllimshme, por do t’ju lutesha shumë të gjithë banorëve dhe qytetarëve të japin informacione për të gjithë ata që vënë zjarre të qëllimshme. Është e pamundur të kapërcehet situata menjëherë, kur në gjithë Shqipërinë, dikush çohet, ndez një shkrepëse, ndez një zjarr të vogël, për të bërë një zjarr të madh. Në momentin që po flasim, ka një zjarr të madh në Mallakastër, kemi eliminuar një zjarr të madh në Dropull, ka vatra zjarri në Ulëz, ka vatra zjarri në Tiranë, ende të pashuara, sepse kushtet e temperaturave të jashtëzakonshme dhe në kushtet e erës që ka fryrë sot dhe dje, thuajse është e pamundur që ne të dominojmë mbi këto zjarre në gjithë Shqipërinë, sepse ka kaq shumë njerëz të çmendur që qëllimisht ndezin zjarre kudo që mundin”.

Duke u ndalur tek puna e FA, Kodheli falënderoi nga zemra punën e tyre duke u dhënë kurajë dhe duke i cilësuar heronj të heshtur qoftë në përmbytje dhe qoftë në zjarre, pasi ata kanë qenë në frontin e parë për t’i ardhur në ndihmë komunitetit. Njëkohësisht, Kodheli falënderoi dhe deputetin Sadi Vorpsi, ish-prefektin, i cili ka i ka mbajtur në lidhje dhe në dijeni të për situatën e zjarreve si në rastin e Kuçit. “Dua të falënderoj Emergjencat Civile, zotin Prençi, për sensibilizimin dhe informacionet, por besomëni se situata është e paprecedentë dhe është e pamundur që ne të dominojmë situatën pa mbështetjen e njerëzve, pa mbështetjen e pushtetit lokal, pa mbështetjen e spitaleve, pa mbështetjen e të gjitha strukturave që mund dhe duhet të japin një dorë kësaj përtalljeje. Tani që po flasim këtu kemi 5 zjarrfikëse, ambulancë, kemi 40 trupa të Komandës Mbështetëse, 20 trupa speciale, e shumë e shumë të tjerë të cilët ndërrohen me rotacion edhe për shkak të kufizimit të energjive humane. Ka njerëz që kanë më shumë se 48 orë që janë në luftë me flakët” - theksoi ajo. Në fund Kodheli falënderoi edhe një herë mediat që kishin ardhur në një terren të vështirë, por thekosi ajo: “Bësomëni që sensibilizimi nëpërmjet mediave është më shumë se sa i nevojshëm në këto momente, ndaj, nëpërmjet jush dua ta përcjell këtë shqetësim, këtë problematikë ta ndaj me gjithë publikun”.

Përveç fshatit Kuç, gjatë 24 orëve të fundit, Forcat e Armatosura jane angazhuar per shuarjen e zjarreve edhe në Bashkinë Dropull, në malin e Derjes (Dajt), dhe në fshatin Selbë, Bashkia Tiranë.Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
NATO - takimi i ministrave të Mbrojtjes 26 - 27 tetor 2016Takimi i ministrave të Mbrojtjes së vendeve të NATO konkludoi në dy ditë bisedimesh, 26 dhe 27 tetor, në Bruksel...
Kodheli dhe sekretari Fallon në stërvitjen “Albanian Lion - 16” 29 shtator 2016Në ditën e dytë të vizitës së tij në Shqipëri, sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar z. Michael Fallon, i shoqëruar nga ministrja e Mbrojtjes...
Stërvitja e Përbashkët “Joint Effort-16” 26 shtator 2016U zhvillua “Dita e Vizitorëve të Shquar” e Stërvitjes së Përbashkët “Joint Effort-16”. Qëllimi i kësaj stërvitjeje, e cila nisi më datën 19 shtator, është rritja e ndërveprueshmërisë...
Nisen për në Shkollën e Trupës 317 rekrutë të rinj 10 tetor 2016Në sheshin kryesor të garnizonit “Skënderbej” u zhvillua ceremonia e nisjes drejt Shkollës së Trupës në Bunavi e 317 fituesve të testit për rekrutimet e reja në FA...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Janar - Shkurt 2016Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Shqipëria në “Trident Juncture-15” 16 tetor 2015Në ambientet e Komandës së Forcës Tokësore në Zall-Herr u zhvillua ceremonia e përcjelljes së trupave të kompanisë së parë të Batalionit të Dytë të Këmbësorisë...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Vizitë zyrtare në SHBA e ministres Kodheli 28-31 tetor 2014Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli zhvilloi një vizitë zyrtare në SHBA me ftesë të sekretarit amerikan të Mbrojtjes z. Chuck Hagel...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
SHQIPËRIA EUROPIANE, DESTINACION BRENDA NESH korrik 2014 Raport Publik për 300 ditët e para
të qeverisjes
Ministrja Kodheli vizitë në Komandën Supreme të Forcave Aleate 26 maj 2014 Ministrja Kodheli: Shqipëria hap përpara në angazhimin tonë në NATO
Raporti vjetor 2014 i NATO 30 janar 2015Mendime të sekretarit të Përgjithshëm të NATO, Jens Stoltenberg, gjatë konferencës për shtyp për prezantimin e Raportit Vjetor 2014, në selinë e NATO, Bruksel...
Direktiva e Mbrojtjes 2017 Janar 2017 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Dokumenti i Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes 11 prill 2013Këshilli i Ministrave të Republikës së Shqipërisë miratoi dokumentin e Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes...
Revista Mbrojtja Nr. 8 (2017) Gusht 2017Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 04 gusht 2017Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Gusht 2017
Ma En Pr Sh Di
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3