Zëvendësministri i Mbrojtjes viziton trupat në Letoni, grup-batalioni shumëkombësh në Letoni arrin kapacitetin e plotë operacional

Fotogaleria

290917 letoni

Zëvendësministri i Mbrojtjes, z. Petro Koçi ka vizituar trupat ushtarake shqiptare, të cilat janë pjesë e grup-batalionit shumëkombësh në Letoni. FA kontribuojnë në këtë grup-batalion me një togë çminimi (EOD). Grup-batalioni u krijua në Letoni në qershor 2017, si pjesë e iniciativës së NATO për “Prezencën e Forcës së Përparuar”. Në këtë grup-batalion marrin pjesë trupa nga Kanadaja, Shqipëria, Italia, Polonia, Sllovenia, Spanja dhe Letonia shënoi arritjen e kapaciteteve të plota operacionale, më 28 shtator 2017.

Të pranishëm në këtë takim ishin ministrat e Mbrojtjes së Kanadasë, Polonisë, Sllovenisë, Letonisë dhe përfaqësues të lartë të Spanjës dhe Italisë.

Zëvendëministri i Mbrojtjes, z. Petro Koçi u prit në një takim të veçantë nga ministri i Mbrojtjes së Letonisë z. Bergmanis. Ky i fundit falënderoi Shqipërinë për vendosmërinë politike dhe kontributin ushtarak në Letoni. Sipas tij bashkëpunimi i vendeve në grup-batalionin e Letonisë është një tregues i vlerave më të larta të Aleancës. Z. Koçi duke e falënderuar për pritjen, nënvizoi se Shqipëria është krenare që qëndron e palëkundur në këtë përpjekje kolektive.

Në këtë kuadër, pala letoneze shprehu vlerësimet më të larta për kontigjentin shqiptar EOD, për profesionalizmin dhe ndihmën që po i japin komunitetit. Gjithashtu, u shqyrtua mundësia për intensifikimin e bashkëpunimit dypalësh, ku me interes të përbashkët u përmend fusha e arsimimit. “Shqipëria do vijojë të qëndrojë në krah të aleatëve, kudo dhe kurdo, në mbështetje të parimeve kryesore të NATO”, - deklaroi Koçi gjatë takimit.

Në konferencën për shtyp, zëvendësministri i Mbrojtjes rikonfirmoi edhe një herë angazhimin e Shqipërisë dhe FA në të gjitha misionet e përbashkëta përkrah vendeve aleate të NATO.

Z. Koçi pati biseda të veçanta me ministrin e Mbrojtjes së Kanadasë z. Hajrit Singh Sajjan, të Polonisë z. Antoni Macierewicz dhe të Sllovenisë znj. Andreja Katič.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës 27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka 14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel 8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018 Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 03 (2018) Mars 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria16 mars 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Mars 2018
Ma En Pr Sh Di
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1