Fjala e ministres Kodheli në 1 - vjetorin e rënies së kapiten Floran Delia dhe toger Donald Hoxha

Mirëdita të gjithëve,
të nderuar të pranishëm,

Jemi së bashku për të përkujtuar, me plagët e dhimbjes ende të freskëta, rënien në krye të detyrës së dy pilotëve të Forcave Ajrore “Dëshmorë të Atdheut", kapiten Floran Delia dhe toger Donald Hoxha. Ata u ndanë nga jeta, në 6 prill të vitit të kaluar, prej rrëzimit aksidental të helikopterit EC 145, me të cilin po zhvillonin një fluturim stërvitor me rrezikshmëri të lartë, ashtu siç janë të gjitha fluturimet.

Floran Delia dhe Donald Hoxha, u nisën në këtë fluturim, për të mos u kthyer më në gjirin e familjes dhe të kolektivit, duke iu bashkuar listës së mbi 40 pilotëve që sot nuk gjenden më fizikisht midis nesh. Me rënien e tyre, u ndez drita e përjetësisë, kujtimit dhe mirënjohjes, pasi ata nuk kursyen as djersën dhe as gjakun, madje me sakrificën më sublime dhanë edhe jetën në përmbushje të detyrës dhe në shërbim të Atdheut.

Kjo ditë është e dhimbshme për të gjithë ne, bashkëpunëtorët, shokët dhe kolegët, miqtë dhe dashamirësit e Floranit dhe Donaldit. Por, veçanërisht e vështirë sot është, për familjarët për prindërit, fëmijët, motrat, vëllezërit, bashkëshortet. Unë i bashkohem pikëllimit të dhimbjes së familjeve Delia dhe Hoxha: nuk ka nderim dhe respekt, fjalë apo ceremoni të lehtësojë dhimbjen tuaj, por ne shpresojmë se zemrat tuaja mbushen me krenarinë për ta dhe mirënjohjen tonë për atë që ata përfaqësonin dhe përfaqësojnë.

Ju ftoj të mbajmë një minutë heshtje në kujtim të tyre!

Kapiten Floran Delia dhe toger Donald Hoxha shkëlqyen në profesionalizmin, devocionin dhe pasionin e tyre, për të cilat ata u respektuan, vlerësuan dhe promovuan edhe për të cilën do të kujtohen në të ardhmen. Historia e suksesit të Forcave Ajrore të FARSH është shkruar me sakrificat, përkushtimin dhe vetëmohimin e pilotëve dhe ushtarakëve të zotë, sikurse jeni pjesa më e madhe e juaja dhe ishin këta dëshmorë, që me sakrifica, aftësi dhe profesionalizëm kryen detyra të vështira, në shërbim të qytetarëve shqiptarë, në situata emergjente apo fatkeqësish, ditën apo natën.

Teknika bashkëkohore dhe misionet specifike të Forcës Ajrore kërkojnë kapacitete moderne, teknologji të lartë, por dhe pilotë të aftë, sikurse janë dhe jeni ju. Përveç përkushtimit kërkohet mund, sakrificë dhe stërvitje intensive e pilotëve deri në kufijtë e të pamundurës. Dikujt kjo i duket një aventurë, por për ne është një detyrë e rëndësishme pasi tek kufiri i të pamundurës tejkalohet vetvetja dhe arrihet standardi i profesionalizmit dhe gatishmërisë.

Në këtë përvjetor të parë të rënies së tyre në detyrë, dua të theksoj përsëri, se pavarësisht vlerësimeve të Prokurorisë lidhur me aksidentin e një viti më parë, në vlerësimin tim, të kolegëve të mi, të shokëve dhe të eprorëve të Floranit dhe Donaldit, jemi së bashku të palëkundur në atë që kemi menduar që në fillim të herës, se pilotët e meritojnë dhe e kanë merituar plotësisht titullin Dëshmor i Atdheut, të cilin e paguan me çmimin më të lartë, jetën e tyre.

Në këtë ditë përkujtimi, si drejtuese e Ministrisë së Mbrojtjes dhe qytetare e këtij vendi, reflektoj mbi sakrificat që ju duhet të përballni ushtarak të Forcave të Armatosura. Sakrificat tuaja e tyret nuk do mund të harrohen. Të gjithë burrat dhe gratë në uniformë, por veçanërisht pilotët meritojnë vlerësimin dhe nderimin më të lartë për aktet e guximshme, të cilat në i shohim çdo ditë, të shkruhen me profesionalizëm dhe vetëmohim, në qiejt e hapësirës tonë ajrore.

Ngjarja për të cilën jemi mbledhur, i dëshmon aktet e pavdekshme të sakrificës dhe të vetëmohimit; i dëshmon ato më së miri. Dua t’ju siguroj se sikurse edhe deri tani Ministria e Mbrojtjes dhe qeveria, përtej mirënjohjes dhe nderimit për përkushtimin, sakrificën dhe vetëmohim tuaj në përmbushje të misionit, do të jetë pranë jush dhe e gatshme për t’ju mbështetur ju dhe familjet tuaja me të gjitha mundësitë që ajo ka.

Të parët që e meritojnë respektin tonë, mirënjohjen dhe mbështetjen janë pikërisht ata që dhanë gjithçka, madje edhe jetën.

Qoftë i paharruar kujtimi i Dëshmorëve të Atdheut, kapiten Floran Delia dhe toger Donald Hoxha!

Zoti i bekoftë ata, por edhe familjet e tyre!

Ju faleminderit!

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka 14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel 8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018 Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 02 (2018) Shkurt 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 23 shkurt 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shkurt 2018
Ma En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4