Fjala e ministres Kodheli në aktivitetin për botimin “Tirana, prefektët dhe nënprefektët e saj, 1912 - 2017”

Të nderuar të pranishëm,

Ndihem shumë e privilegjuar që jam ftuar sot në këtë 105 - vjetor të krijimit të institucionit të Prefektit të Tiranës, megjithëse realisht, në 90 vitet e fundit kjo zyrë ka pasur vërtet menaxhimin e hapësirës ku zyrtarisht është vendosur kryeqyteti i Shqipërisë. Dua të falënderoj Sadin për ftesën dhe gjithashtu t’i uroj suksese të mëtejshme në detyrën fisnike të Prefektit të Tiranës.

Unë nuk do të bëj histori, por do të ndalem shkurtimisht tek kujtimet e mia për periudhën e shkurtër - shumë e shkurtër krahasuar me mandatin e zotit Vorpsi – gjatë të cilës kam qenë në krye të Qarkut të Tiranës. I përkas asaj pjese të prefektëve që nuk vijnë nga familjet tradicionale tiranase, si Vorpsët, Toptanët, Karapicët, Keçët, Mulletët apo Bodinakët, por jam bijë e qytetit të Tiranës, jam lindur, rritur, dashuruar, krijuar familje gjithnjë në këtë qytet. Këtu ka lindur babai im, bashkëshorti im, biri im, tre meshkujt më të rëndësishëm të jetës time.

Por përveç pjesës emocionale, qarku i Tiranës nuk mund të jetë vetëm i autoktonëve. Këtu kanë jetuar që prej pothuajse 100 vitesh, të gjitha krahinat e Shqipërisë, janë folur të gjithë dialektet, është përfaqësuar e gjithë shumëllojshmëria e vendit tonë. Këtu kanë jetuar shumica dërrmuese e të huajve që kanë zgjedhur Shqipërinë si destinacion pune, biznesi apo dëshire personale. Në qarkun e Tiranës është përqendruar elita e financës dhe biznesit. Këtu zhvillohet mendimi dhe kërkimi, e po ashtu punon e gjithë administrata e lartë shtetërore.

Është qarku më i larmishëm, por dhe më i vështiri. Nuk besoj se ka ndonjë prefekt që të mos jetë vënë midis shumë vështirësive, situatave të komplikuara, problemeve që duan disa zgjidhje.

Por pa dyshim që pozicioni që Institucioni i Prefektit në strukturën administrative të qeverisjes, duhet të marrë vëmendjen dhe kompetencat që i takojnë për shkak të detyrës. Unë do të sugjeroja, me forcë dhe me insistim që prefekti duhet të jetë institucioni i kontrollit të përgjithshëm të ligjshmërisë dhe territorit që ka. Duke qenë syri dhe mendja e qeverisëqendrore ndaj pushtetit lokal, prefekti duhet të ushtrojë plotësisht kompetenca reale. E për këtë, edhe ne, përfaqësuesit e pushtetit qendror, e këtu kam parasysh Ministrinë e Mbrojtjes, atë të Brendshme, Shëndetësinë dhe Arsimin, apo dhe atë të Zhvillimit Urban, na duhet të mos mendojmë vetëm për dikasteret tona, por më gjerë. Prefekti duhet të jetë dhe dora e pushtetit qendror, me kompetenca të qarta. Prefekti nuk mundet vetëm të kërkojë dhe të kontrollojë, por dhe të veprojë e zbatojë.

Unë dua të përshëndes të gjithë ata njerëz si dhe pasardhësit e atyre që kanë ushtruar detyrën e prefektit të Tiranës. Shumë prej tyre kanë pasur karriera të trazuara e ndonjëri edhe është keqpërdorur politikisht duke u bërë imazh i asaj që mbase nuk ka qenë vërtet. Dua t’i uroj dhe mikut tim, Sadi Vorpsit, punë të mbarë dhe suksese të mëtejshme.

Faleminderit!

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka 14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel 8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018 Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 02 (2018) Shkurt 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 23 shkurt 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shkurt 2018
Ma En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4