Forcat e Armatosura nisin ndërtimin e një ure në Dropull

310717Xhenierët e Forcave të Armatosura kanë nisur ndërtimin e një ure bailey në fshatin Hllomo, të Njësisë Administrative Pogon në Bashkinë e Dropullit.

Ndërtimi i kësaj ure, një kërkesë e hershme e banorëve dhe pushtetit vendor do t’i shërbejë fshatrave Hllomo, Çatistër, Poliçan dhe Mavrojer.

Ura që po ndërtohet mbi lumin e Sukës pritet të lehtësojë ndjeshëm lëvizjen e banorëve, pasi shkurton distancën për disa qendra shëndetësore dhe disa shkolla. Gjithashtu ura do të lehtësojë edhe lëvizjen e besimtarëve të krishterë që frekuentojmë kishat shumëvjeçare në atë zonë.

Lexo më shumë...


Forcat e Armatosura operacion detar antindotje në Ksamil

home270717

Forca Detare dhe efektivët e Batalionit të Mbështetjes Rajonale të Gjirokastrës, me kërkesë të Bashkisë së Sarandës u angazhuan ditën e djeshme në një operacion antindotjeje në një nga plazhet e Ksamilit.
Si pasojë e një defekti në rrjetin e ujërave të zeza, një pjesë e plazhit u ndot duke shkaktuar shqetësim të madh te banorët dhe pushuesit e shumë.
Menjëherë pas marrjes së njoftimit në drejtim të Ksamilit u nisën efektivët e Batalionit të Mbështetjes Rajonale të Gjirokastrës dhe anijet e gatshme "Vjosa" nga Saranda dhe "Shkumbini" nga Porto Palermo.

Lexo më shumë...


Ministrja Kodheli pret në takim zyrtar homologen maqedonase Radmilla Shekerinska-Jankovska

260717Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli priti sot në një takim ministren e Mbrojtjes të Republikës së Maqedonisë, znj. Radmilla Shekerinska - Jankovska, në të parën vizitë zyrtare jashtë vendit të kësaj të fundit.

Në takimin me homologen e saj maqedonase, ministrja e Mbrojtjes, zonja Mimi Kodheli theksoi se marrëdhëniet dypalëshe midis vendeve fqinje janë të një niveli të kënaqshëm, por ka gjithmonë potencial për më mirë sidomos në fushën e sigurisë dhe të mbrojtjes.

Lexo më shumë...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
NATO - takimi i ministrave të Mbrojtjes 26 - 27 tetor 2016Takimi i ministrave të Mbrojtjes së vendeve të NATO konkludoi në dy ditë bisedimesh, 26 dhe 27 tetor, në Bruksel...
Kodheli dhe sekretari Fallon në stërvitjen “Albanian Lion - 16” 29 shtator 2016Në ditën e dytë të vizitës së tij në Shqipëri, sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar z. Michael Fallon, i shoqëruar nga ministrja e Mbrojtjes...
Stërvitja e Përbashkët “Joint Effort-16” 26 shtator 2016U zhvillua “Dita e Vizitorëve të Shquar” e Stërvitjes së Përbashkët “Joint Effort-16”. Qëllimi i kësaj stërvitjeje, e cila nisi më datën 19 shtator, është rritja e ndërveprueshmërisë...
Nisen për në Shkollën e Trupës 317 rekrutë të rinj 10 tetor 2016Në sheshin kryesor të garnizonit “Skënderbej” u zhvillua ceremonia e nisjes drejt Shkollës së Trupës në Bunavi e 317 fituesve të testit për rekrutimet e reja në FA...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Janar - Shkurt 2016Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Shqipëria në “Trident Juncture-15” 16 tetor 2015Në ambientet e Komandës së Forcës Tokësore në Zall-Herr u zhvillua ceremonia e përcjelljes së trupave të kompanisë së parë të Batalionit të Dytë të Këmbësorisë...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Vizitë zyrtare në SHBA e ministres Kodheli 28-31 tetor 2014Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli zhvilloi një vizitë zyrtare në SHBA me ftesë të sekretarit amerikan të Mbrojtjes z. Chuck Hagel...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
SHQIPËRIA EUROPIANE, DESTINACION BRENDA NESH korrik 2014 Raport Publik për 300 ditët e para
të qeverisjes
Ministrja Kodheli vizitë në Komandën Supreme të Forcave Aleate 26 maj 2014 Ministrja Kodheli: Shqipëria hap përpara në angazhimin tonë në NATO
Raporti vjetor 2014 i NATO 30 janar 2015Mendime të sekretarit të Përgjithshëm të NATO, Jens Stoltenberg, gjatë konferencës për shtyp për prezantimin e Raportit Vjetor 2014, në selinë e NATO, Bruksel...
Direktiva e Mbrojtjes 2017 Janar 2017 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Dokumenti i Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes 11 prill 2013Këshilli i Ministrave të Republikës së Shqipërisë miratoi dokumentin e Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes...
Revista Mbrojtja Nr. 8 (2017) Gusht 2017Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 04 gusht 2017Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Gusht 2017
Ma En Pr Sh Di
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3