Xhaçka në Dropull e Delvinë: Dy ura të reja për 6 mijë banorë. FA pranë komunitetit edhe në ditë feste

301217 delvinePrej ditës së sotme 6000 banorët e 10 fshatrave në bashkitë Dropull e Delvinë e kanë më të lehtë komunikimin me pjesën tjetër të bashkivë të tyre dhe më të gjithë vendin. Batalioni xhenio i Forcave të Armatosura ka ndërtuar në vetëm pak ditë dy ura, në Vanë dhe Llongo, të cilat u dëmtuan në fillim të këtij muaji pas përkeqësimit të motit. 

Lexo më shumë...


“Festat duan dashuri”, Xhaçka me fëmijët e Shtëpisë së Foshnjes "Hannah dhe Rozafa"

281217 sosFëmijët që kanë humbur kujdesin prindëror apo që janë në rrezik për të humbur atë, nuk janë lënë të festojnë vetëm në këtë fund viti.
Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, iu bashkua nismës së Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale “Festat duan dashuri”, për të festuar së bashku me shtresat më në nevojë.
Ministrja Xhaçka zgjodhi të festojë pikërisht me më të vegjlit e Shtëpisë së Foshnjes "Hannah dhe Rozafa" në Tiranë, të cilëve fatkeqësisht u mungon dashuria prindërore.

Lexo më shumë...


Orkestra Frymore e FA nderohet me “Medaljen e Mirënjohjes”

271217 offaNë vigjilje të festave të fundvitit, Orkestra Frymore e Forcave të Armatosura (OFFA) u nderua me “Medaljen e Mirënjohjes” nga Bashkia Tiranë. 

Në praninë e dhjetëra artdashësve dhe simpatizantëve, Orkestra Frymore e FA performoi në sheshin "Skënderbej" disa nga pjesët më të pëlqyera.

Lexo më shumë...


Forcat e Armatosura ndërtojnë dy ura "bailey" në Delvinë dhe Dropull

Forcat e Armatosura kanë përfunduar ndërtimin e dy urave të tjera "bailey" në fshatin Vanë në bashkinë e Delvinës dhe në bashkinë e Dropullit.
Urat ekzistuese në këto zona u dëmtuan dhe dolën jashtë funksioni nga përmbytjet e fillimit të muajit.
Në fshatin Vanë të Delvinës, xhenierët e Komandës Mbështetëse riparuan 21 metrat ekzistuese të urës dhe ndërtuan 12 metra të tjerë shtesë, duke e çuar në 33 metër gjatësinë e kësaj ure, e cila ka një peshëmbajtje prej rreth 15 ton.
Ndërtimi i kësaj ure ishte jetik për rreth 1000 banorët e kësaj zone, për t'u lidhur me aksin nacional Delvinë - Sarandë.

Lexo më shumë...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës 27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka 14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel 8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018 Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 03 (2018) Mars 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria16 mars 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Mars 2018
Ma En Pr Sh Di
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1