OFFA nis nga Korça sezonin e aktiviteteve në qytetet turistike

home offa 260719Orkestra Frymore e Forcave të Armatosura (OFFA) nisi nga Korça kalendarin e aktiviteteve në qytetet turistike për sezonin veror.

Artistët profesionistë në uniformë interpretuan në qendër të qytetit të serenatave 12 pjesë artistike muzikore.

Orkestra Frymore e FA e nisi interpretimin e saj në pedonalen e qytetit me marshe ushtarake dhe një paradë të veçantë.

Programi vijoi me pjesë të tjera muzikore nga kompozitorë shqiptarë dhe të huaj për dashamirësit e muzikës.

Lexo më shumë...


Ndahet nga jeta kolonel Hysen Ymeri

home ymeri 636x337Forcat e Armatosura të RSH kanë humbur sot shokun dhe kolegun e tyre dhe familja njeriun e shtrenjtë siç ishte kolonel (Rezervë) Hysen Ymeraj, i cili u nda nga jeta në moshën 73 vjeçare.

Kolonel Hysen Ymeraj, i cili u lindi në Shkozet të Durrësit më 26 dhjetor 1946 nga një familje me ndjenja të larta patriotike, ka shërbyer për rreth 35 vite në FARSH dhe gjatë gjithë karrierës së tij është shquar për vlerat e larta njerëzore, atdhetare, intelektuale, ushtarake dhe shoqërore duke kryer me devotshmëri e përkushtim detyra të ndryshme si ato drejtuese e komanduese ashtu edhe ato pedagogjike dhe deri në detyrat e nivelit strategjik në Ministrinë e Mbrojtjes dhe Shtabin e Përgjithshëm.

Lexo më shumë...


Ministrja Xhaçka pret kreun e Komitetit Ushtarak të NATO-s

xhacka peach home

Kreu i Komitetit Ushtarak të NATO-s gjeneral sir Stuart Peach zhvilloi një vizitë zyrtare në Tiranë, aty ku u zgjodh dy vjet më parë në krye të strukturës drejtuese ushtarake të Aleancës.

Gjeneral Peach i Forcës Ajrore të Mbretërisë së Bashkuar, u prit me truprojë nderi nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku.

Lexo më shumë...


Kuvendi miraton ligjin “Për Mbrojtjen Civile”

home kuvend MC 180719 bisKuvendi i Shqipërisë miratoi në seancë plenare ligjin “Për Mbrojtjen Civile” me 94 vota pro, 5 kundër dhe 7 abstenim.

Përpara votimit, ministrja foli para deputetëve për risitë e këtij ligji, i cili do të transformojë krejtësisht situatën aktuale, duke sjellë një sistem modern të mbrojtjes civile.

Ligji i ri ndryshon qasjen ndaj fatkeqësive natyrore, duke i dhënë përparësi parandalimit kundrejt përballjes.

Lexo më shumë...


Komandanti i Forcës Tokësore të Italisë, vizitë në vendin tonë

home160719bisKomandanti i Forcës Tokësore të Italisë, gjeneral Salvatore Farina zhvilloi një vizitë në vendin tonë me ftesë të komandantit të Forcës sonë Tokësore gjeneral brigade Albert Mullai.
Gjeneral Farina dhe ekipi që e shoqëronte, u pritën në takim nga zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi, i cili u uroi mirëseardhjen në vendin tonë.
Bashkëbiseduesit u ndalën në bashkëpunimin e shkëlqyer midis vendeve tona, përfshirë atë në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes.

Lexo më shumë...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 10 (2019) Tetor 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 11 tetor 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Tetor 2019
Ma En Pr Sh Di
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3