Rekrutohen kandidatë për studime në Institucionet e Larta Arsimore Ushtarake të Turqisë

Qendra e Personel Rekrutimit kërkon të rekrutojë kandidatë për studime ushtarake në Institucionet e Larta Arsimore Ushtarake të Turqisë për vitin akademik 2017-2018, 10 (dhjetë) të drejta studimi si më poshtë vijon :

• Shkolla e Lartë e Forcës Tokësore 3 (tre) kuota
• Shkolla e Lartë e Forcës Ajrore 2 (dy) kuota
• Shkolla e Lartë e Forcës Detare 3 (dy) kuota
• Akademia e Lartë Ushtarake Mjekësore “GATA” 2 kuota

Afati kohor për dorëzimin e dokumentacionit pranë QPR-së është deri në 16.08. 2017.

Shkarkoni kushtet dhe kriteret në formatin PDF

Formulari i aplikimit Aneksi A në formatin Word


Filluan aplikimet për "Programin Kombëtar të Praktikave të Punës"

Në zbatim të shkresës së Ministrit të Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, me nr.2857, datë 16.05.2017, si dhe Vendimit të Këshillit të Ministrave nr.395, datë 29.04.2015, “Për miratimin e Programit Kombëtar të Praktikave të Punës në Administratën Shtetërore dhe Institucionet e tjera Publike”, për thirrjen e tretë për Programin Kombëtar të Praktikave të Punës, Ministria e Mbrojtjes i ka ofruar Ministrisë së Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, zhvillimin e praktikës mësimore për 20 (njëzetë) praktikantë të ndara në profile si më poshtë:

Lexo më shumë...


Rekrutohen kandidatë për studime në Institucionet e Larta Arsimore të Kosovës

Qendra e Personel Rekrutimit kërkon të rekrutojë kandidatë për studime në Institucionet e Larta Arsimore të Kosovës 2 (dy) të drejta studimi për ndjekjen e studimeve ushtarake dhe universitare, për një periushë 4 - vjeçare.

Studimet ushtarake ndiqen pranë Qendrës për Studime Universitare të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe studimet e larta universitare në Universitetin Amerikan të Kosovës.

Kriteret të pranimit të kandidatëve, dokumentet për regjistrim (formulari i aplikimit në formatin word), datat e testimit i gjeni në formatin elektronik (dokumentacioni në formatin word).

Afati kohor për dorëzimin e dokumentacionit pranë QPR është deri më 19 korrik 2017.

Adresa: Rruga e Dibrës, Garnizoni Skënderbej, Tiranë,
Tel: +355 42348588


Filluan regjistrimet e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë në FA për periudhën 11 shtator - 17 nëntor 2017 sipas rajoneve

Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 80 kandidatë për ushtarë/detarë aktivë për periudhën 11 shtator – 17 nëntor 2017, sipas rajoneve në këto përpjestime:

Tiranë 49 kandidatë,
Shkodër 25 kandidatë,
Lezhë 1 kandidat,
Sarandë 1 kandidat,
Durrës 2 kandidatë,
Kuçovë 2 kandidatë.

Dokumentin pdf përmban informacionin e plotë për procedurat, kriteret, afatet, testimet etj
Formulari i aplikimit dhe i pranimit në formatin word

Afati kohor për dorëzimin e dokumentacionit pranë QPR është deri në 18 gusht 2017.

Tel: 042 348 588


Përzgjidhen e rekrutohen kandidatë për ndjekjen e Kursit të Arsimit të Përgjithshëm të Oficerit të Ri, në AFA, KDS

Qendra e Personel Rekrutimit kërkon të përzgjedhë dhe rekrutojë kandidatë për ndjekjen e Kursit të Arsimit të Përgjithshëm të Oficerit të Ri, në Akademinë e Forcave të Armatosura, në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes, për vitin akademik 2017 - 2018.

Kriteret të pranimit të kandidatëve, dokumentet për regjistrim (formulari i aplikimit në formatin word), datat e testimit i gjeni në formatin elektronik (dokumentacioni në formatin pdf).

Afati kohor për dorëzimin e dokumentacionit pranë QPR është deri më 20 shtator 2017.

Adresa: Rruga e Dibrës, Garnizoni Skënderbej, Tiranë,

Tel: +355 42348588


Shpallje vendi i lirë pune, punëtor mirëmbajtje, Rep. Usht. 6630

Pozicioni i punës: punëtor mirëmbajtje,
Reparti/Institucioni: Rep. Usht. 6630
Vendi: Tiranë,
Paga: sipas VKM, nr. 202, datë 15.03.2017
Lloji i kontratës së punës: 3 mujore,
Procedura e përzgjedhjes së kandidatëve: me dosje dhe me intervistë,
Data e fillimit të aplikimit: 22.06.2017
Data e mbylljes së aplikimit: 05.07.2017

Shkarkoni kushtet dhe kriteret në formatin PDF

Formulari i aplikimit në formatin Word
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka 14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel 8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018 Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 02 (2018) Shkurt 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 23 shkurt 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shkurt 2018
Ma En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4