Diplomohen akademistët e Kursit të Komandës dhe Shtabit të Përgjithshëm

Në mjediset e auditorit të Ministrisë së Mbrojtjes u zhvillua ceremonia e diplomimit të ushtarakëve që ndoqën Kursin e Komandës dhe Shtabit të Përgjithshëm (KKSHP) për vitin 2016 - 2017.

KKSHP përbën një nga hapat kryesorë të kursit të arsimimit profesional ushtarak të oficerit të FA, i cili ka ndikim të rëndësishëm për vijimësinë e karrierës. Ky kurs plotëson njohuritë në fushën e planëzimit dhe drejtimit të operacioneve në të gjithë spektrin e nivelit taktik si edhe i jep njohuri dhe shtron bazat për planëzimin dhe drejtimin në një mjedis operacional kompleks. Ky kurs në sistemin e karrierës përfaqëson kursin e nënkolonelit.

Lexo më shumë...


Forcat e Armatosura të angazhuar për shuarjen e zjarreve në të gjithë vendin

Forcat e Armatosura të Shqipërisë vijojnë më intensitet të lartë angazhimin në shuarjen e zjarreve në disa qarqe të vendit.

Me kërkesë të Drejtorisë së Përgjithshme të Emergjencave Civile dhe në ndihmë të strukturave të pushtetit vendor, vetëm gjatë muajit korrik, Forcat e Armatosura janë angazhuar në 19 operacione për shuarjen e zjarrit në qarqe të ndryshme të vendit, ku kanë marë pjesë 584 efektivë dhe janë përdorur 44 mjete.

Lexo më shumë...


Forcat e Armatosura të angazhuar për pastrimin e akseve në të gjithë territorin e vendit

110717Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, prej rreth një jave vijojnë aksionin për pastrimin e territorit dhe sensibilizimin e qytetarëve.
Deri më tani në total nga Forca Tokësore janë angazhuar 250 efektivë dhe 24 mjete. Nga Reparti i Vaut të Dejës janë angazhuar 60 efektivë dhe 6 mjete në akset Hani Hotit – Shkodër, Murriqan – Ura e Baçallëkut dhe Velipojë - Shëngjin.

Ndërkohë që 50 efektivë dhe 6 mjete nga një Repart tjetër i Forcës Tokësore janë angazhuar në pastrimin e akseve Qafë Thanë – Përrenjas dhe Tushemisht Pgradec.

Lexo më shumë...


FA në aksion për pastrimin e aksit rrugor Shkodër - Muriqan

Forcat e Armatosura vijojnë punën për pastrimin e disa prej akseve rrugore dhe zonave bregdetare për sezonin turistik veror 2017.

Veç pastrimit të rrugëve dhe zonave të frekuentuara nga turistët, ky aksion ka për qëllim edhe ndërgjegjësimim e qytetarëve për mbajtjen pastër të mjedisit.
Gjatë ditës së sotme, zëvendësministri i Mbrojtjes, z. Petro Koçi inspektoi nga afër aksionin e efektivëve të Batalionit të Parë të Këmbësorisë së Vaut të Dejës, të cilët vijojnë punën për pastrimin e aksit rrugor Shkodër - Muriqan.

Lexo më shumë...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
NATO - takimi i ministrave të Mbrojtjes 26 - 27 tetor 2016Takimi i ministrave të Mbrojtjes së vendeve të NATO konkludoi në dy ditë bisedimesh, 26 dhe 27 tetor, në Bruksel...
Kodheli dhe sekretari Fallon në stërvitjen “Albanian Lion - 16” 29 shtator 2016Në ditën e dytë të vizitës së tij në Shqipëri, sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar z. Michael Fallon, i shoqëruar nga ministrja e Mbrojtjes...
Stërvitja e Përbashkët “Joint Effort-16” 26 shtator 2016U zhvillua “Dita e Vizitorëve të Shquar” e Stërvitjes së Përbashkët “Joint Effort-16”. Qëllimi i kësaj stërvitjeje, e cila nisi më datën 19 shtator, është rritja e ndërveprueshmërisë...
Nisen për në Shkollën e Trupës 317 rekrutë të rinj 10 tetor 2016Në sheshin kryesor të garnizonit “Skënderbej” u zhvillua ceremonia e nisjes drejt Shkollës së Trupës në Bunavi e 317 fituesve të testit për rekrutimet e reja në FA...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Janar - Shkurt 2016Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Shqipëria në “Trident Juncture-15” 16 tetor 2015Në ambientet e Komandës së Forcës Tokësore në Zall-Herr u zhvillua ceremonia e përcjelljes së trupave të kompanisë së parë të Batalionit të Dytë të Këmbësorisë...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Vizitë zyrtare në SHBA e ministres Kodheli 28-31 tetor 2014Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli zhvilloi një vizitë zyrtare në SHBA me ftesë të sekretarit amerikan të Mbrojtjes z. Chuck Hagel...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
SHQIPËRIA EUROPIANE, DESTINACION BRENDA NESH korrik 2014 Raport Publik për 300 ditët e para
të qeverisjes
Ministrja Kodheli vizitë në Komandën Supreme të Forcave Aleate 26 maj 2014 Ministrja Kodheli: Shqipëria hap përpara në angazhimin tonë në NATO
Raporti vjetor 2014 i NATO 30 janar 2015Mendime të sekretarit të Përgjithshëm të NATO, Jens Stoltenberg, gjatë konferencës për shtyp për prezantimin e Raportit Vjetor 2014, në selinë e NATO, Bruksel...
Direktiva e Mbrojtjes 2017 Janar 2017 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Dokumenti i Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes 11 prill 2013Këshilli i Ministrave të Republikës së Shqipërisë miratoi dokumentin e Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes...
Revista Mbrojtja Nr. 8 (2017) Gusht 2017Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 04 gusht 2017Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Gusht 2017
Ma En Pr Sh Di
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3