Ministrja Xhaçka në Bestrovë të Vogël: Të gjithë në këmbë për ankesat e qytetarëve

151017Në fshatin Bestrovë e Vogël, pak kilometra larg Vlorës, nuk heshtet për problemet që banorët kanë. Rruga e dëmtuar, mungesa e ujit të pijshëm apo shpronësimet janë çështje që shqetësojnë jo pak familjet e këtij fshati. Shumë prej tyre, së fundmi kanë zgjedhur të shkruajnë në portalin dedikuar ankesave të qytetarëve në kuadër të platformës së bashkëqeverisjes.

Lexo më shumë...


Stërvitja “Imponimi 17” për ruajten e hapësirës detare dhe ligjshmërinë në det

Arritja e standardeve të Forcës Detare për të zbatuar ligjshmërinë në hapsirën detare vijon të mbetet prioritet për Forcat e Armatosura. Ka qenë ky edhe një nga qëllimet e stërvitjes “Imponimi 17” të zhvilluar në rajonin e gjirit të Vlorës. Stërvitja “Imponimi 17” është një nga stërvitjet më kryesore për Forcën Detare, ku marrin pjesë Forca Ajrore dhe Forcat Speciale, të cilat bashkëveprojnë mes tyre në operacione të ndryshme.

Lexo më shumë...


Zhvillohet Programi trajnues “Politika e Përbashkët e Sigurisë dhe e Mbrojtjes - CSDP

U zhvillua në Shqipëri programi trajnues “Politika e Përbashkët e Sigurisë dhe e Mbrojtjes (CSDP TP SAP 2017)”, ku morën pjesë përfaqësues nga vende të Ballkanit Perëndimor si dhe nga vende anëtare të Bashkimit Europian.

Ky program organizohet nga Kolegji Europian i Sigurisë dhe Mbrojtjes me mbështetjen e Ministrive të Mbrojtjes së Austrisë, Hungarisë dhe Shqipërisë, si dhe të Asistencës Teknike dhe Shkëmbimit të Informacionit (TAIEX) të BE.

Lexo më shumë...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2017 Janar 2017 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 11 (2017) Nëntor 2017Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 17 nëntor 2017Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Nëntor 2017
Ma En Pr Sh Di
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3