Forcat e Armatosura vijojnë nga veriu në jug angazhimin në shuarjen e zjarreve

Forcat e Armatosura të Shqipërisë vijojnë me intensitet të lartë angazhimin në shuarjen e zjarreve që kanë përfshirë disa qarqe të vendit dhe që favorizohen për shkak temperaturave të larta, erës dhe terrenit të vështirë.
Vetëm gjatë ditës së djeshme janë angazhuar 236 forca të Forcave të Armatosura, pjesë e Komandës Mbështetëse dhe Forcës Tokësore, 15 automjete, 4 zjarrfikëse dhe 3 autoambulanca në operacionet për shuarjen e zjarreve.

 

Lexo më shumë...


Rreth 200 efektivë të Forcave të Armatosura në terren për shuarjen e zjarreve

Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë vijojnë pa ndërprerje angazhimin e tyre në shuarjen e zjarreve në të gjitha qarqet e vendit.

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, për të shuar zjarret në disa qarqe janë angazhuar rreth 200 efektivë të Forcave të Armatosura (të Komandës Mbështetëse dhe të Forcës Tokësore), 11 mjete transporti dhe 2 autoambulanca.

Gjatë gjithë ditës së sotme, Forcat e Armatosura janë angazhuar në Gjinar (qarku Elbasan); Finiq (Bashkia Sarandë), qarku Vlorë; mali Derjes (Dajt), qarku Tiranë dhe në Ulëz (Mat).

Lexo më shumë...


Ministrja Kodheli gradon gjeneral brigade Bardhyl Kollçakun

Në mjediset e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura u zhvillua ceremonia e gradimit të gjeneral brigade Bardhyl Kollçakut, të cilit iu akordua grada madhore me dekret të presidentit të Republikës, me propozim të ministres së Mbrojtjes.

Të pranishëm në këtë ceremoni ishin ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli, zëvendësministri i Mbrojtjes z. Petro Koçi, zëvendësshefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura gjeneral brigade Dedë Prenga, komandantë forcash, si dhe ushtarakë të lartë e të ftuar të tjerë.

Lexo më shumë...


Ministrja Kodheli për situatën e zjarreve: kemi angazhuar 40% të Forcave të Armatosura

home070817Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli e shoqëruar nga drejtori i Përgjithshëm i Emergjencave Civile z. Shemsi Prençi, doli sot në një konferencë për mediat në lidhje me situatën e shkaktuar nga zjarret dhe angazhimin e Forcave të Armatosura për shuarjen e tyre.
Fillimisht ministrja Kodheli vuri theksin te kushtet klimaterike dhe temperaturat e larta të cilat kanë përfshirë jo vetëm vendin tonë, por të gjithë jugun e Evropës dhe që kanë shkaktuar probleme të shumta.
Duke u rikthyer në situatën e rënduar në vendin tonë, ministrja Kodheli theksoi angazhimin jo vetëm të Forcave të Armatosura në përballimin e zjarreve, por të të gjithë qeverisë dhe kryeministrit Rama.

Lexo më shumë...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
NATO - takimi i ministrave të Mbrojtjes 26 - 27 tetor 2016Takimi i ministrave të Mbrojtjes së vendeve të NATO konkludoi në dy ditë bisedimesh, 26 dhe 27 tetor, në Bruksel...
Kodheli dhe sekretari Fallon në stërvitjen “Albanian Lion - 16” 29 shtator 2016Në ditën e dytë të vizitës së tij në Shqipëri, sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar z. Michael Fallon, i shoqëruar nga ministrja e Mbrojtjes...
Stërvitja e Përbashkët “Joint Effort-16” 26 shtator 2016U zhvillua “Dita e Vizitorëve të Shquar” e Stërvitjes së Përbashkët “Joint Effort-16”. Qëllimi i kësaj stërvitjeje, e cila nisi më datën 19 shtator, është rritja e ndërveprueshmërisë...
Nisen për në Shkollën e Trupës 317 rekrutë të rinj 10 tetor 2016Në sheshin kryesor të garnizonit “Skënderbej” u zhvillua ceremonia e nisjes drejt Shkollës së Trupës në Bunavi e 317 fituesve të testit për rekrutimet e reja në FA...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Janar - Shkurt 2016Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Shqipëria në “Trident Juncture-15” 16 tetor 2015Në ambientet e Komandës së Forcës Tokësore në Zall-Herr u zhvillua ceremonia e përcjelljes së trupave të kompanisë së parë të Batalionit të Dytë të Këmbësorisë...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Vizitë zyrtare në SHBA e ministres Kodheli 28-31 tetor 2014Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli zhvilloi një vizitë zyrtare në SHBA me ftesë të sekretarit amerikan të Mbrojtjes z. Chuck Hagel...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
SHQIPËRIA EUROPIANE, DESTINACION BRENDA NESH korrik 2014 Raport Publik për 300 ditët e para
të qeverisjes
Ministrja Kodheli vizitë në Komandën Supreme të Forcave Aleate 26 maj 2014 Ministrja Kodheli: Shqipëria hap përpara në angazhimin tonë në NATO
Raporti vjetor 2014 i NATO 30 janar 2015Mendime të sekretarit të Përgjithshëm të NATO, Jens Stoltenberg, gjatë konferencës për shtyp për prezantimin e Raportit Vjetor 2014, në selinë e NATO, Bruksel...
Direktiva e Mbrojtjes 2017 Janar 2017 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Dokumenti i Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes 11 prill 2013Këshilli i Ministrave të Republikës së Shqipërisë miratoi dokumentin e Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes...
Revista Mbrojtja Nr. 8 (2017) Gusht 2017Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 04 gusht 2017Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Gusht 2017
Ma En Pr Sh Di
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3