Ceremoni përkujtimore me rastin e 70 – vjetorit të Artistit të Merituar, Kujtim Laro. Koçi: duhej nderuar me “Nderi i Kombit”

Fotogaleria

Me rastin e 70 - vjetorit të lindjes së kompozitorit dhe udhëheqësit artistik të Ansamblit të Forcave të Armatosura, Artistit të Merituar Kujtim Laro, u mbajt sot në mjediset e Ministrisë së Mbrojtjes një aktivitet përkujtimor.

Të pranishëm në aktivitet ishin zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, zëvendësshefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA gjeneral brigade Dedë Prenga, gjeneralë, drejtorë, ushtarakë, të afërm, miq dhe bashkëpunëtorë, në mes të të cilëve edhe regjizori i madh Dhimitër Anagnosti dhe aktorja Roza Anagnosti.

Në fjalën e tij përshëndetëse zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi kujtoi jetën e Kujtim Laros që nga vegjëlia e deri në kontributin e tij si kompozitor dhe drejtues në Ansamblin e Ushtrisë. “Vitet 1975 - 1993, kur punoi në Ansamblin e Ushtrisë, i çuan më tej rezultatet e afirmimit profesional gjithnjë në rritje. Kujtimi mbajti lart emrin dhe dinjitetin e institucionit që u rrit më tej bashkë me të. Ky institucion jo vetëm mbajti famën e madhe të kohës së Gaqo Avrazit por ravijëzoi më tej portretin e vet artistik me bashkëveprimin harmonik të strukturave të tij, nën udhëheqësinë profesionale të Kujtimit”, - deklaroi z. Koçi.

Zëvendësministri i Mbrojtjes vlerësoi veprat dhe orkestrimin e Kujtim Laros, si një pasuri e jashtëzakonshme e kulturës muzikore shqiptare dhe i cilësoi ato si pjesët më të mira të traditës së saj. Më tej zëvendësministri i Mbrojtjes foli për karrierën e tij në Trupën Artistike të Forcave të Armatosura dhe vlerësoi kontributin e tij. “Kujtimi, si asnjë artist tjetër në Shqipëri, për gati 30 vjet (1975 - 2004), punoi në trupat artistikë të Forcave të Armatosura dhe dha një kontribut shumë të rëndësishëm nëpërmjet krijimtarisë dhe personalitetit të tij. Duke e ndjerë veten sa artistist dhe kuadër ushtarak deri në gradën nënkolonel, ai e pati në qendër të vëmendjes, të kujdesit dhe të krijimtarisë së vet jetën e ushtrisë, dedikim për ushtarakët dhe artistët në Forcat e Armatosura”, - tha z. Koçi.

Zëvendësministri i Mbrojtjes nënvizoi faktin se “ndaj artistit të madh, shteti shqiptar është debitor, për arsye se Kujtim Laro për kontributin e madh që ka dhënë në muzikën shqiptare duhej të ishte nderuar me titullin Nderi i Kombit”. 

Fjalë të ndjera për Kujtim Laron thanë dhe miqtë dhe bashkëpunëtorët të cilët ngritën lartë vlerat e tij njerëzore dhe ato profesionale.

Ndërkohë që QKMBMMFA, në nder të tij kishte përgatitur një dokumentar me muzikën, kolonat zanore të filmave më të arrirë, mes të cilëve “Lulëkuqe mbi mure”, këngët fituese të festivaleve kombëtare, intervista të dhëna më parë nga vetë kompozitori që s’jeton më dhe intervista të bashkëpunëtorëve të tij, i cili u shfaq dhe krijoi emocione për të pranishmit.

Ndërsa Banda Frymore e Forcave të Armatosura luajti muzikën e Kujtim Laros, të shoqëruar dhe nga këngëtarja Paola Kotani.

Kujtim Laro lindi në 1947 dhe gjithë jeta e tij iu kushtua pentagramit. Ai është autori i muzikës së 35 filmave artistikë dhe dhjetra këngë festivalesh, të përcjella nga zëri i pakrahasueshëm i Vaçe Zelës dhe këngëtarëve të tjerë të njohur.
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 11 (2019) Nëntor 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 29 nëntor 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Dhjetor 2019
Ma En Pr Sh Di
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5