Hapet ekspozita e Piktorit të Merituar Fatmir Haxhiu

Në kuadrin e 70 - vjetorit të Çlirimit të atdheut, në mjediset e Qendrës së Kulturës, Medias, Botimeve, Muzeut dhe Shtëpive të Pushimit u zhvillua sot pasdite një veprimtari e veçantë dhe mjaft mbresëlënëse. Nën kujdesin e drejtpërdrejtë të ministres së Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli është çelur një ekspozitë me punime nga më të njohurat të Piktorit të Merituar dhe Mjeshtrit të Madh të Punës, Fatmir Haxhiu, si dhe sallës së ekspozitave në këtë Qendër iu dha emri i këtij piktori të shquar të vendit tonë.

Lexo më shumë...


Ministrja e Mbrojtjes dhuron 1900 libra për 70 - vjetorin e Çlirimit

Kodheli: Stereotipi i vetëm që duhet të jetë udhëheqësi juaj është, të mësuarit fort!

Në kuadër të festimeve për 70 - vjetorin e Çlirimit, ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli ka ndërmarrë një fushatë dhurimi librash artistikë për shkollat pranë rajoneve të dislokimit të Forcave të Armatosura. Kjo fushatë nisi në shkollën e mesme “Mustafa Kemal Ataturk” në Zall - Herr, së cilës iu dhuruan 490 libra të letërsisë artistike shqiptare dhe botërore. Librat i takojnë periudhës së pasçlirimit deri në fund të viteve ‘90.

Lexo më shumë...


Çelet ekspozita “Kalatë dhe Fortesat shqiptare”

Në kuadër të veprimtarive me rastin e 70 - vjetorit të çlirimit të Atdheut, në hollin e auditorit të Ministrisë së Mbrojtjes, u çel ekspozita me temë: “Kalatë dhe Fortesat shqiptare” e piktorit Leka Rudha. Çelja e kësaj ekspozite u iniciua nga Qendra e Kulturës, Medias, Botimeve, Muzeut dhe Shtëpive të Pushimit të Forcave të Armatosura. Në punimet që paraqiten në këtë ekspozitë janë përfshirë peizazhe nga kalatë më karakteristike dhe më të njohura të vendit. Gjithashtu janë përfshirë edhe bunkerët e socializmit.

Lexo më shumë...


U zhvillua aktiviteti kupa e volejbollit për vajza “Petrit Murzaku”

Në kuadër të festimeve me rastin e 70-Vjetorit të çlirimit të atdheut, u zhvillua në ambientet e palestrës së lojërave, pranë Ministrisë së Mbrojtjes kupa e volejbollit për vajza “Petrit Murzaku”.

Të pranishëm në këtë aktivitet ishin: zëvendësministri i Arsimit dhe Sportit, z. Rauf Dimraj, drejtoresha e Qendrës së Kulturës, Medias, Botimeve, Muzeut dhe Shtëpive të Pushimit (QKMBSHP), znj. Mirela Roshi si dhe mjaft të ftuar të tjerë.

Lexo më shumë...


Promovohet libri “Yjet e gjeneralëve” i studiuesit ushtarak Vangjel Kasapi

Sot paradite, në sallën e Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes u zhvillua promovimi i librit më të fundit të studiuesit të mirënjohur ushtarak, dr. shk. Vangjel Kasapi, “Yjet e gjeneralëve”, botim i Shtëpisë Botuese “Botart”. Në këtë aktivitet kulturor ishin të pranishëm shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, gjeneralë dhe ushtarakë të tjerë të Ministrisë së Mbrojtjes, Shtabit të Përgjithshëm, Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes, historianë ushtarakë dhe mjaft të ftuar të tjerë.

Lexo më shumë...


Ministrja Kodheli feston 1 Qershorin me fëmijët e ushtarakëve

Ministrja Kodheli: Nuk duhet të rreshtim së punuari për rritjen dhe edukimin e fëmijëve tanë, për t’i dhënë atyre dinjitetin që meritojnë, të ardhmen që meritojnë, të ardhmen europiane.

Në kuadër të 1 Qershorit, Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, në mjediset e Ministrisë së Mbrojtjes, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes (QKMBM), organizoi sot një aktivitet me pjesëmarrjen e fëmijëve të ushtarakëve që ndjekin kurset artistike pranë kësaj qendre.

Lexo më shumë...


Përfundon Kampionati i Futbollit në Forcat e Armatosura

Shpallet kampion i Forcave të Armatosura ekipi i futbollit i Policisë Ushtarake

Për pesë ditë rresht në kompleksin sportiv të Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes u zhvillua Kampionati i Futbollit në Forcat e Armatosura, veprimtari e cila u organizua nga Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i FA.

Sipas një grafiku të miratuar u zhvilluan takimet midis 8 ekipeve pjesëmarrëse nga strukturat kryesore të Forcave të Armatosura: Forca Tokësore, Forca Ajrore, Forca Detare, Komanda e Doktrinës dhe Stërvitjes (KDS), Brigada Logjistike, Brigada e Mbështetjes Rajonale, Policia Ushtarake dhe Regjimenti i Mbështetjes. Në takimet midis këtyre skuadrave spikati jo vetëm shpirti i garës, përgatitja e lartë fizike dhe tekniko-profesionale, por edhe fryma e bashkëpunimit, respektit dhe e mirësjelljes midis futbollistëve që vinin nga radhët e efektivave ushtarakë dhe civilë të Forcave tona të Armatosura.

Lexo më shumë...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
NATO - takimi i ministrave të Mbrojtjes 26 - 27 tetor 2016Takimi i ministrave të Mbrojtjes së vendeve të NATO konkludoi në dy ditë bisedimesh, 26 dhe 27 tetor, në Bruksel...
Kodheli dhe sekretari Fallon në stërvitjen “Albanian Lion - 16” 29 shtator 2016Në ditën e dytë të vizitës së tij në Shqipëri, sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar z. Michael Fallon, i shoqëruar nga ministrja e Mbrojtjes...
Stërvitja e Përbashkët “Joint Effort-16” 26 shtator 2016U zhvillua “Dita e Vizitorëve të Shquar” e Stërvitjes së Përbashkët “Joint Effort-16”. Qëllimi i kësaj stërvitjeje, e cila nisi më datën 19 shtator, është rritja e ndërveprueshmërisë...
Nisen për në Shkollën e Trupës 317 rekrutë të rinj 10 tetor 2016Në sheshin kryesor të garnizonit “Skënderbej” u zhvillua ceremonia e nisjes drejt Shkollës së Trupës në Bunavi e 317 fituesve të testit për rekrutimet e reja në FA...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Janar - Shkurt 2016Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Shqipëria në “Trident Juncture-15” 16 tetor 2015Në ambientet e Komandës së Forcës Tokësore në Zall-Herr u zhvillua ceremonia e përcjelljes së trupave të kompanisë së parë të Batalionit të Dytë të Këmbësorisë...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Vizitë zyrtare në SHBA e ministres Kodheli 28-31 tetor 2014Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli zhvilloi një vizitë zyrtare në SHBA me ftesë të sekretarit amerikan të Mbrojtjes z. Chuck Hagel...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
SHQIPËRIA EUROPIANE, DESTINACION BRENDA NESH korrik 2014 Raport Publik për 300 ditët e para
të qeverisjes
Ministrja Kodheli vizitë në Komandën Supreme të Forcave Aleate 26 maj 2014 Ministrja Kodheli: Shqipëria hap përpara në angazhimin tonë në NATO
Raporti vjetor 2014 i NATO 30 janar 2015Mendime të sekretarit të Përgjithshëm të NATO, Jens Stoltenberg, gjatë konferencës për shtyp për prezantimin e Raportit Vjetor 2014, në selinë e NATO, Bruksel...
Direktiva e Mbrojtjes 2017 Janar 2017 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Dokumenti i Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes 11 prill 2013Këshilli i Ministrave të Republikës së Shqipërisë miratoi dokumentin e Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes...
Revista Mbrojtja Nr. 7 (2017) Korrik 2017Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 14 korrik 2017Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Korrik 2017
Ma En Pr Sh Di
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6