Koncert i Orkestrës Frymore të Forcave të Armatosura

Orkestra Frymore e Forcave të Armatosura dha koncertin artistik “American Sounds” në sallën e Universitetit të Arteve në Tiranë. Të pranishëm në këtë veprimtari kulturore ishin: zëvendësministri i Mbrojtjes, z. Petro Koçi, gjeneralë, drejtorë dhe ushtarakë të Ministrisë së Mbrojtjes, Shtabit të Përgjithshëm dhe Forcave tona të Armatosura, si dhe qytetarë të kryeqytetit.

Lexo më shumë...


Koncert artistik për fëmijët e ushtarakëve të FA

Në vigjilje të festave të fundvitit, Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, Qendra e Kulturës, Medias, Botimeve të Mbrojtjes, Muzeut dhe Shtëpive të Pushimit (QKMBMMSHP) organizoi dje pasdite në sallën e kinemasë së garnizonit “Skënderbej” një koncert artistik me fëmijët e ushtarakëve dhe të punonjësve civilë të FA-së. Në këtë festë të bukur të fëmijëve të ushtarakëve ishin të pranishëm, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, drejtori i Kabinetit të ministrit të Mbrojtjes, z Gjergj Teneqexhiu,

Lexo më shumë...


Çelet ekspozita muzeale “BUNK’ART”

Është çelur sot në mjediset e Batalionit të Mbështetjes së Shtabit të Përgjithshëm të FA, në zonën e Shtish-Tufinës në afërsi të Tiranës, ekspozita muzeale ”BUNK’ART”, e cila ngrihet në ish-vëndkomandën për kohë lufte ose bunkerin antibërthamor të kohës së diktaturës komuniste.
Në ceremoninë e organizuar me këtë rast ishte i pranishëm: kryeministri i Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama, ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, ministrja e Kulturës, znj. Mirela Kumbaro, shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo,

Lexo më shumë...


Koncert me fëmijët e ushtarakëve me rastin e 70 - vjetorit të Çlirimit të atdheut

Në kuadër të veprimtarive që po zhvillohen me rastin e 70 - vjetorit të Çlirimit të atdheut, fëmijët e ushtarakëve nën drejtimin e Qendrës së Kulturës, Mediave, Botimeve, Muzeut dhe Shtëpive të Pushimit të Ministrisë së Mbrojtjes organizuan dhe shfaqën spektaklin me një tematikë të pasur të repertorit të këngëve të Luftës Nacional Çlirimtare si: “Malet me blerim mbuluar”, “Shqiponjat Partizane” si dhe recitime të poezive që nga periudha e Rilindjes e deri në ditët tona. Fëmijët e ushtarakëve shpalosën gjithashtu me plot emocion vlerat e krijimtarisë poetike, patriotike të autorëve tanë më të shquar.

Lexo më shumë...


Hapet ekspozita e Piktorit të Merituar Fatmir Haxhiu

Në kuadrin e 70 - vjetorit të Çlirimit të atdheut, në mjediset e Qendrës së Kulturës, Medias, Botimeve, Muzeut dhe Shtëpive të Pushimit u zhvillua sot pasdite një veprimtari e veçantë dhe mjaft mbresëlënëse. Nën kujdesin e drejtpërdrejtë të ministres së Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli është çelur një ekspozitë me punime nga më të njohurat të Piktorit të Merituar dhe Mjeshtrit të Madh të Punës, Fatmir Haxhiu, si dhe sallës së ekspozitave në këtë Qendër iu dha emri i këtij piktori të shquar të vendit tonë.

Lexo më shumë...


Ministrja e Mbrojtjes dhuron 1900 libra për 70 - vjetorin e Çlirimit

Kodheli: Stereotipi i vetëm që duhet të jetë udhëheqësi juaj është, të mësuarit fort!

Në kuadër të festimeve për 70 - vjetorin e Çlirimit, ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli ka ndërmarrë një fushatë dhurimi librash artistikë për shkollat pranë rajoneve të dislokimit të Forcave të Armatosura. Kjo fushatë nisi në shkollën e mesme “Mustafa Kemal Ataturk” në Zall - Herr, së cilës iu dhuruan 490 libra të letërsisë artistike shqiptare dhe botërore. Librat i takojnë periudhës së pasçlirimit deri në fund të viteve ‘90.

Lexo më shumë...


Çelet ekspozita “Kalatë dhe Fortesat shqiptare”

Në kuadër të veprimtarive me rastin e 70 - vjetorit të çlirimit të Atdheut, në hollin e auditorit të Ministrisë së Mbrojtjes, u çel ekspozita me temë: “Kalatë dhe Fortesat shqiptare” e piktorit Leka Rudha. Çelja e kësaj ekspozite u iniciua nga Qendra e Kulturës, Medias, Botimeve, Muzeut dhe Shtëpive të Pushimit të Forcave të Armatosura. Në punimet që paraqiten në këtë ekspozitë janë përfshirë peizazhe nga kalatë më karakteristike dhe më të njohura të vendit. Gjithashtu janë përfshirë edhe bunkerët e socializmit.

Lexo më shumë...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 11 (2019) Nëntor 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 29 nëntor 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Dhjetor 2019
Ma En Pr Sh Di
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5