Festohet Dita e Luleve

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Mjedisit, në mjediset e Ministrisë së Mbrojtjes, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes (QKMBM) organizoi sot një aktivitet me temë “Dita e luleve”, me pjesëmarrjen e fëmijëve të ushtarakëve, që ndjekin kurset artistike pranë sektorit të Rekreacionit të QKMBM.

Fillimisht fëmijët e kurseve artistike pranë QKMBM kanë performuar krijimin e kolazhit artistik floreal në sheshin qendror.

Lexo më shumë...


Publikohen botimet ushtarake për vitin 2013

Foto Galeri

Në sallën e auditoriumit në Ministrinë e Mbrojtjes u zhvillua sot paradite një veprimtari për publikimin e botimeve ushtarake për vitin 2013. Në këtë ceremoni morën pjesë shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, zëvendësshefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Viktor Berdo, gjeneralë dhe ushtarakë të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shtabit të Përgjithshëm, pedagogë, oficerë dhe punonjës civilë të struturave të Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes etj.

Fjalën e hapjes e mbajti zëvendëskomandanti i KDS, kolonel Ruzhdi Kuçi. Më pas, drejtori i Qendrës së Doktrinës, kolonel Ahmet Leka paraqiti para auditorit një ligjëratë mbi punën e bërë nga kjo qendër dhe punonjësit e saj, për përgatitjen dhe botimin e një kolone të gjatë librash doktrinorë, rregullore, manuale dhe botime të tjera ushtarake, të cilat tashmë gjenden në bibliotekat e njësive ushtarake dhe në duart e lexuesve tanë ushtarakë.

Lexo më shumë...


Aktivitet me rastin e 85-vjetorit të vdekjes së themeluesit të shtetit shqiptar, Ismail Qemali

Me me rastin e 85-vjetorit të vdekjes së themeluesit të shtetit shqiptar, plakut të urtë dhe patriotit të shquar Ismail Qemali, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes (QKMBM) organizoi sot në sallën e kinemasë të Ministrisë së Mbrojtjes shfaqjen e filmit shqiptar ”Nëntori i Dytë”.

Shfaqja e filmit ”Nëntori i Dytë” është pjesë e aktiviteteve dhe veprimtarive të programuara për vitin 2014 nga Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes, program i cili synon gjallërimin e vazhdueshëm të jetës kulturore dhe artistike të efektivëve të Forcave të Armatosura.

Lexo më shumë...


Aktivitet me rastin e 546-vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Me rastin e 546-vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes (QKMBM) organizoi ditën e shtunë në sallën e kinemasë së Ministrisë së Mbrojtjes shfaqjen e filmit shqiptar ”Skënderbeu”.

Shfaqja e filmit ”Skënderbeu” shënoi edhe hapjen e siparit të aktiviteteve dhe veprimtarive të programuara për vitin 2014 nga Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes. Nga kjo qendër janë programuar një seri aktivitetesh kulturore, artistike dhe sportive, të cilat do të zbërthejnë e pasqyrojnë Direktivën e Mbrojtjes për vitin 2014, si dhe një seri programesh dhe aktivitetesh të tjera që do të promovojë Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i FA gjatë këtij viti. Aktivitetet e programuara do të kenë një shtrirje përgjatë gjithë vitit 2014, duke synuar mbajtjen gjallë të jetës kulturore të efektivave të Forcave të Armatosura.

Lexo më shumë...


Ekipi i karatesë “Dardania”merr pjesë në takimin ndërkombëtar “Tirana Karate Open”

Më 17 nëntor 2013 në pallatin e sportit “Asllan Rusi” në Tiranë u zhvillua takimi ndërkombëtar “Tirana Karate Open” organizuar nga Federata Shqiptare e Karatesë. Në këtë aktivitet sportiv morën pjesë 33 ekipe nga të gjithë vendet e Ballkanit me mbi 350 pjesëmarrës. Pjesë e këtij aktiviteti ishte edhe ekipi i karetsë së Qëndrës së Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes “Dardania”.  Ekipi “Dardania” përfaqësohej nga 5 (pesë) djem dhe 3 (tre) vajza.

Lexo më shumë...


Fëmijët e Qendrës Rekreative festojnë Ditën Botërore të Kafshëve

Në zbatim të kalendarit vjetor të aktiviteteve social-kulturore për vitin 2013, Qendra e Kulturës, Mediave dhe Botimeve të Mbrojtjes (QKMBM), me rastin e 4 Tetorit “Ditës Botërore të Kafshëve”, organizoi aktivitetin e radhës ditën e shtunë, më 5 tetor në Pezë të Tiranës.
Në kuadrin e kësaj dite u zhvilluan një seri aktivitetesh sipas programit të hartuar nga Drejtoria e Aktiviteteve dhe Marrëdhënieve me Komunitetin, me pjesëmarrjen e fëmijëve të Qendrës së Rekreacionit, pranë QKMBM. Ishin të pranishëm në këtë veprimtari edhe familjarë të efektivave të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë.

Lexo më shumë...


Kremtohet Dita Kombëtare e Trashëgimisë Kulturore

Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes (QKMB) organizoi sot në ambientet e Muzeut të Forcave të Armatosura pranë Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes një veprimtari me rastin e 29-shtatorit, Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore. Të pranishëm në këtë aktivitet kulturor ishin: Drejtori Përgjithshëm i Qendrës së Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes, akademik Vasil Tole, Sekretari i Përgjithshëm i Akademisë së Shkencave, akademik Salvator Bushati, drejtoresha e Bashkëpunimit civilo-ushtarak, kolonele Manushaqe Shehu, ushtarakë dhe punonjës të Forcave të Armatosura, familjarë të tyre, si dhe mjaft të ftuar të tjerë.

Lexo më shumë...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 11 (2019) Nëntor 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 29 nëntor 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Dhjetor 2019
Ma En Pr Sh Di
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5