Gazeta Ushtria 22 maj 2015

1. Dita Botërore e Muzeve, zëvendësministri Koçi: Muzetë ushtarakë kanë qëllim të njëjtë, edukimin atdhetar të brezave
2. Përfundon procesi për certifikimin e grup-depove të Qafë Mollë 2
3. 60 - vjetori i krijimit të Bazës Ajrore Kuçovë
4. Ditë betimi dhe certifikimi në Shkollën e Trupës
5. QS po zhvillon stërvitjen simuluese CAX “Adrion 15”
6. Bashkëpunimi ndërinstitucional mbi rishikimin e Planit Kombëtar të Emergjencave Civile

Shfletoni gazetën


Gazeta Ushtria 15 maj 2015

ushtria 15 05 151. Faza II, Rekrutimi, Kodheli: Heroi juaj mund të jetë ushtaraku i FA
2. Akademi përkujtimore në nderim të dëshmorëve Ilir Konushevci dhe Hazir Mala
3. "CIMIC Key Leaders", Konferencë e suksesshme në Tiranë
4. Deklaratë e Stoltenberg për situatën në Kumanovë, në ish - Republikën Jugosllave të Maqedonisë

 

Shfletoni gazetën


Gazeta Ushtria 08 maj 2015

gazeta0805151. 5 Maji, Ministrja e Mbrojtjes Kodheli, homazhe në Varrezat e Dëshmorëve të Atdheut
2. 9 Maji 1945, ditë simb olike për Europën
3. Histori Ushtarake Mihal Jegorov, ushtari që ngriti flamurin mbi Rajshtang
4. Werner Freers, vlerëson Forcat tona të Armatosura. “Adaptimi i CIMIC me sfidat e reja të Aleancës”
5. “Bëhu edhe ti pjesë e Forcave të Armatosura"

Shfletoni gazetën


Gazeta Ushtria 01 maj 2015

1. 64 vjet në mbrojtje të hapësirës ajrore, krenari, sakrificë dhe përkushtim;
2. Gjeneralmajor Jeronim Bazo vizitë zyrtare në SHAPE
3. Në konferencën “Transformimi i Madh: 25 vjet përvoja shqiptare e tranzicionit dhe demokratizimit”
4. Piloti francez, major Thierry Solignac, përfundon misionin në Shqipëri;
5. Delegacioni i Gardës Kombëtare të New Jersey vizitë në Batalionin e Xhenios

Shfletoni gazetën
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor prill 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 06 (2019) Qershor 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 14 qershor 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Qërshor 2019
Ma En Pr Sh Di
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30